  • Mfr # RR-156-24X
  • Zoro # G0994405
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3"
Shank Dia.
1/2"
Finish
AlTiN
Min. Bore Dia.
1/2"
Split Length
0.275"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RR-156-24X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3"
Shank Dia.
Groove Width
5/32"
Min. Bore Dia.
Split Length
0.275"
Neck Dia.
0.3450"
Max. Bore Depth
1-1/2"
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.1500"
Cutting Direction
Right Hand
Description
0.500" (1/2) Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth 0.1560" (5/32) Tooth Width 0.150" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated