  • Mfr # RRM-500-50X
  • Zoro # G1001904
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
83.0 mm
Shank Dia.
12.000 mm
Finish
AlTiN
Projection
3.760 mm
Min. Bore Dia.
12.000 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RRM-500-50X
Overall Length
83.0 mm
Shank Dia.
12.000 mm
Groove Width
5.000 mm
Min. Bore Dia.
12.000 mm
Neck Dia.
8.130 mm
Split Length
6.90 mm
Max. Bore Depth
50.00 mm
Details
Finish
AlTiN
Projection
3.760 mm
Description
12.00 mm Min Bore DIA x 50.00 mm Max Bore Depth 5.000 mm Tooth Width 3.76 mm Projection x 12.000 mm Shank DIA x 83.0 mm Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated