  • Mfr # RRM-110-40X
  • Zoro # G1001798
Overall Length
63.0 mm
Shank Dia.
8.000 mm
Finish
AlTiN
Neck Dia.
5.380 mm
Projection
2.500 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RRM-110-40X
Overall Length
63.0 mm
Shank Dia.
8.000 mm
Groove Width
1.090 mm
Neck Dia.
5.380 mm
Min. Bore Dia.
8.000 mm
Max. Bore Depth
40.00 mm
Split Length
4.20 mm
Details
Finish
AlTiN
Projection
2.500 mm
Description
8.00 mm Min Bore DIA x 40.00 mm Max Bore Depth 1.090 mm Tooth Width 2.50 mm Projection x 8.000 mm Shank DIA x 63.0 mm Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated