  • Mfr # SFAM-020020
  • Zoro # G4379304
/ea
Key Features
Overall Length
57 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
6 mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SFAM-020020
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
57 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
6 mm
Diameter
2mm
Dimension Type
Metric
Cutter Dia. - Machining
2.00mm
Cutter Dia.
2 mm
Milling Dia.
2.000 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
Helix Angle
30 Degrees
List Number
SFAM
End
Square
Item
Solid Router Bit
Type
Single Flute
End Style
Straight
Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Type
Spiral
Grade
C2 Micro Grain
Cutting Direction
Right Hand
Material - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
Aluminum
Measurement System
Metric
Single End/Double End
Single End
Finish - Machining
Uncoated
End Mill Style
Square
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Primary Material Application ISO Code
N
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Application
Finishing
Router Bit Flute Type
Spiral Upcut
Router Bit End Type
End Mill
Chip Removal Direction
Upcut
Description
Solid Router Bit, Primary Material Application Aluminum, Spiral Upcut, Metric, 2 mm Cutter Dia.