  • Mfr # MEF-045-150K
  • Zoro # G9199465
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0450"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.068 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MEF-045-150K
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0450"
Length of Cut
0.068 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Length
0.082 in
Milling Dia.
0.045 in
Neck Dia.
0.043 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Steel (P) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
End Mill Style
Square
Helix Angle
20 Degrees
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Application
Roughing/Finishing
List Number
MEF
Shank Type
Straight
Item
Square End Mill
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
AAA
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Uncoated
Material Applications
Material - Machining
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.045 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.068 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.043 in