  • Mfr # MEF-078-250
  • Zoro # G9200110
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0780"
End Mill Material
Carbide
Length of Cut
0.117 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEF-078-250
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0780"
Length of Cut
0.117 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Dia.
0.074 in
Neck Length
0.133 in
Milling Dia.
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Item
Square End Mill
List Number
MEF
End Mill Style
Square
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
Yes
End Mill Application
Roughing/Finishing
Helix Angle
20 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Finish
Bright (Uncoated)
Shank Type
Straight
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
AAA
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.078125 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.117 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.074 in