  • Mfr # MEF-025-250
  • Zoro # G9199255
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0250"
End Mill Material
Carbide
Length of Cut
0.038 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MEF-025-250
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0250"
Length of Cut
0.038 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
0.025 in
Neck Dia.
0.024 in
Neck Length
0.212 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Cutting Direction
Right Hand
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Finish
nACRo
Item
Square End Mill
Steel (P) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Shank Type
Straight
End Mill Style
Square
Helix Angle
20 Degrees
List Number
MEF
End Mill Application
Roughing/Finishing
Measurement System
Metric
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
AAA
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
nACRo
Material - Machining
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.025 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Length of Cut 0.038 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.024 in