  • Mfr # MEF-075-250K
  • Zoro # G9199961
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0750"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.113 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MEF-075-250K
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0750"
Length of Cut
0.113 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Dia.
0.071 in
Milling Dia.
0.075 in
Neck Length
0.137 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
End Mill Style
Square
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
List Number
MEF
Helix Angle
20 Degrees
Shank Type
Straight
Item
Square End Mill
Finish
nACRo
End Mill Application
Roughing/Finishing
Steel (P) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
AAA
Drilling Tool Configuration
Individual
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Finish - Machining
nACRo
Material Applications
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.075 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Length of Cut 0.113 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.071 in