  • Mfr # MEF-062-093
  • Zoro # G9199858
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0620"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.09375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MEF-062-093
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0620"
Length of Cut
0.09375 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
0.0625 in
Neck Dia.
0.062 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
Yes
Helix Angle
20 Degrees
Finish
nACRo
Hardened (H) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Steel (P) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cutting Direction
Right Hand
List Number
MEF
Cast Iron (K) Compatibility
Item
Square End Mill
End Mill Style
Square
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
AAA
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
nACRo
Material - Machining
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.0625 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Length of Cut 0.09375 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.062 in