  • Mfr # FG-250-050X
  • Zoro # G1001326
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0500"
Finish
AlTiN
Split Length
0.215"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FG-250-050X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0500"
Split Length
0.215"
Min. Bore Dia.
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0500"
Description
0.250" (1/4) Min Bore DIA x 0.0500" Tooth Width 0.050" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Face Grooving Right Hand, AlTiN Coated