  • Mfr # FR-017-10X
  • Zoro # G0998054
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0170"
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FR-017-10X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0170"
Max. Bore Depth
5/8"
Neck Dia.
0.1950"
Radius
0.0085"
Min. Bore Dia.
Split Length
0.150"
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0500"
Description
0.250" (1/4) Min Bore DIA x 0.625" (5/8) Max Bore Depth 0.0170" Tooth Width 0.050" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0085" Radius - Carbide Full Radius Grooving Right Hand, AlTiN Coated