  • Mfr # IAT-750-14X
  • Zoro # G0983424
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Shank Dia.
5/16"
Groove Width
0.0600"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IAT-750-14X
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
5/16"
Groove Width
0.0600"
Flat Width
0.024"
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.1800"
Max. Bore Depth
3/4"
Min. Bore Dia.
0.2550"
Finish
AlTiN
Projection
0.0700"
Offset
0.030"
Description
0.255" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth 0.0600" Tooth Width 0.070" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide ACME Thread Right Hand, AlTiN Coated