  • Mfr # IAT-2000-6X
  • Zoro # G0985095
Overall Length
3"
Finish
AlTiN
Flat Width
0.057"
Projection
0.1200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IAT-2000-6X
Overall Length
3"
Flat Width
0.057"
Shank Dia.
1/2"
Split Length
0.275"
Groove Width
0.1440"
Neck Dia.
0.3650"
Max. Bore Depth
2"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Finish
AlTiN
Projection
0.1200"
Offset
0.072"
Description
0.490" Min Bore DIA x 2.000" (2) Max Bore Depth 0.1440" Tooth Width 0.120" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length - Carbide ACME Thread Right Hand, AlTiN Coated