  • Mfr # SAT-750-10X
  • Zoro # G0983765
/ea
Free Shipping & Returns
Finish
AlTiN
Overall Length
3"
Projection
0.1200"
Groove Width
0.1240"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SAT-750-10X
Overall Length
3"
Groove Width
0.1240"
Shank Dia.
1/2"
Neck Dia.
0.3650"
Max. Bore Depth
3/4"
Flat Width
0.037"
Split Length
0.275"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Finish
AlTiN
Projection
0.1200"
Offset
1/16"
Description
0.490" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth 0.1240" Tooth Width 0.120" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length - Carbide ACME Thread Right Hand, AlTiN Coated