  • Mfr # TMM-120175X
  • Zoro # G7919134
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.0 mm
Shank Dia.
10.000 mm
Length of Cut
22.00 mm
Number of Flutes
4
Thread Size
M12x1.75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TMM-120175X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
100.0 mm
Shank Dia.
10.000 mm
Length of Cut
22.00 mm
Thread Size
M12x1.75
Length of Cut (In.)
100mm
Insert Size
22mm
Cutting Dia. (In.)
9.15mm
Cutting Dia.
9.15mm
Shank Length
78.00 mm
Cutter Dia. - Machining
9.15mm
Cutter Dia.
9.15 mm
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
4
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Pitch
1.75mm
Finish
AlTiN
Application
Cutting Threads
Type
Helical Flute
End Mill Material
Carbide
Flutes
Cutting Direction
Neutral
Thread Type
Metric
Nomenclature
TMM
Drilling Tool Configuration
Individual
Cutting Direction - Machining
Neutral
Measurement System
Metric
List Number
TMM
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Flute Type
Helical
Series
Thread Standard
End
Threadmill
Description
Helical, Thread Mill, Metric, Carbide, AlTiN, 9.15 mm