  • Mfr # TM-490-20X
  • Zoro # G8161404
Overall Length
4 in
Length of Cut
0.095 in
Number of Flutes
5
Thread Size
11-32
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TM-490-20X
Overall Length
4 in
Length of Cut
0.095 in
Thread Size
11-32
Cutting Dia. (In.)
.490"
Length of Cut (In.)
4.095"
Neck Dia. (In.)
1-1/4"
Neck Dia.
0.3000 in
Insert Size
1-1/4"
Cutting Dia.
0.490"
Neck Length
1-1/4 in
Shank Length
2-3/4 in
Cutter Dia. - Machining
0.4900"
Cutter Dia.
0.4900 in
Flat Width
0.002"
Number of Flutes
5
Finish - Machining
AlTiN
Finish
AlTiN
Application
Cutting Threads
Type
Solid
Nomenclature
TM
Cutting Direction
Neutral
Pitch
5 to 12 TPI
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Flute Type
Single Profile
UN
Pitch Range
End
Threadmill
Description
Single Profile, Thread Mill, UN, Carbide, AlTiN, 0.4900 in