  • Mfr # IT-040100X
  • Zoro # G0983205
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
1-1/2"
Finish
AlTiN
Thread Size
56-80
Radius
0.0010"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-040100X
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Thread Size
Radius
0.0010"
Groove Width
0.0180"
Neck Dia.
0.0200"
Split Length
0.030"
Max. Bore Depth
0.100"
Shank Dia.
1/8"
Min. Bore Dia.
0.0400"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
1/64"
Offset
0.009"
Description
0.040" Min Bore DIA x 0.100" Max Bore Depth 0.0180" Tooth Width 0.015" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0010" Radius #56-80 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated