  • Mfr # IT-080350X
  • Zoro # G0983074
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
1-1/2"
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/8"
Split Length
0.060"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-080350X
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Split Length
0.060"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Max. Bore Depth
0.350"
Groove Width
0.0380"
Neck Dia.
0.0550"
Thread Size
Radius
0.0020"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0200"
Offset
0.012"
Description
0.080" Min Bore DIA x 0.350" Max Bore Depth 0.0380" Tooth Width 0.020" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #48-56 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated