  • Mfr # IT-100600X
  • Zoro # G0982776
Right Hand
Finish
AlTiN
Overall Length
1-1/2"
Split Length
0.060"
Neck Dia.
0.0700"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-100600X
Overall Length
1-1/2"
Split Length
0.060"
Neck Dia.
0.0700"
Shank Dia.
1/8"
Min. Bore Dia.
0.1000"
Groove Width
0.0290"
Thread Size
Radius
0.0020"
Max. Bore Depth
0.600"
Right Hand
Finish
AlTiN
Offset
0.014"
Projection
0.0250"
Description
0.100" Min Bore DIA x 0.600" Max Bore Depth 0.0290" Tooth Width 0.025" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #40-56 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated