  • Mfr # IT-120750X
  • Zoro # G0989940
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Overall Length
2"
Offset
0.017"
Max. Bore Depth
3/4"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-120750X
Dimensions
Overall Length
2"
Max. Bore Depth
3/4"
Radius
0.0020"
Split Length
0.070"
Min. Bore Dia.
0.1200"
Thread Size
Neck Dia.
0.0850"
Shank Dia.
3/16"
Groove Width
0.0350"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Offset
0.017"
Projection
0.0300"
Description
0.120" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth 0.0350" Tooth Width 0.030" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0020" Radius #32-56 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated