  • Mfr # QITL-120500
  • Zoro # G811239832
/ea
Key Features
Cutting Direction
Left Hand
Coating
UN
Size
20-56
Centerline Offset
0.0262 in
Overall Length
1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QITL-120500
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
20-56
Overall Length
1-1/2 in
Length from Holder
0.590 in
Neck Dia.
0.0850 in
Shank Dia.
3/16 in
Head Width
0.120 in
Corner Radius
0.002 in
Min. Bore Dia.
0.1360 in
Max. Bore Depth
1/2 in
Details
Cutting Direction
Left Hand
Coating
UN
Centerline Offset
0.0262 in
Offset
0.017 in
Projection
0.0300 in