  • Mfr # IT-140500X
  • Zoro # G0982819
Overall Length
2"
Finish
AlTiN
Max. Bore Depth
1/2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-140500X
Overall Length
2"
Max. Bore Depth
1/2"
Thread Size
32-56
Radius
0.0020"
Groove Width
0.0550"
Neck Dia.
0.1000"
Shank Dia.
3/16"
Split Length
0.070"
Finish
AlTiN
Projection
0.0350"
Offset
0.020"
Description
0.140" (9/64) Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.0550" Tooth Width 0.035" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0020" Radius #32-56 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated