  • Mfr # ITL-180500X
  • Zoro # G0987685
Cutting Direction
Left Hand
Finish
AlTiN
Overall Length
2-1/2"
Neck Dia.
0.1350"
Thread Size
24-56
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-180500X
Overall Length
2-1/2"
Neck Dia.
0.1350"
Thread Size
Split Length
0.175"
Radius
0.0020"
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
0.1800"
Groove Width
0.0460"
Shank Dia.
1/4"
Details
Cutting Direction
Left Hand
Finish
AlTiN
Offset
0.023"
Projection
0.0400"
Included Angle
60 Degrees
Description
0.180" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.0460" Tooth Width 0.040" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #24-56 - Carbide UN Thread Left Hand, AlTiN Coated