  • Mfr # IT-180750X
  • Zoro # G0984377
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Neck Dia.
0.1350"
Split Length
0.175"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-180750X
Overall Length
2-1/2"
Neck Dia.
0.1350"
Split Length
0.175"
Groove Width
0.0460"
Radius
0.0020"
Shank Dia.
1/4"
Max. Bore Depth
3/4"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.1800"
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Offset
0.023"
Description
0.180" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth 0.0460" Tooth Width 0.040" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #27-56 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated