  • Mfr # IT-200600X
  • Zoro # G0982645
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Min. Bore Dia.
0.2000"
Neck Dia.
0.1500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-200600X
Overall Length
2-1/2"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Neck Dia.
0.1500"
Radius
0.0020"
Max. Bore Depth
0.600"
Split Length
0.175"
Groove Width
0.0520"
Finish
AlTiN
Offset
0.026"
Projection
0.0450"
Description
0.200" Min Bore DIA x 0.600" Max Bore Depth 0.0520" Tooth Width 0.045" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #24-56 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated