  • Mfr # ITL-290750X
  • Zoro # G0987116
Finish
AlTiN
Overall Length
2-1/2"
Offset
0.040"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-290750X
Overall Length
2-1/2"
Thread Size
14-40
Min. Bore Dia.
0.2900"
Neck Dia.
0.2150"
Split Length
0.210"
Shank Dia.
5/16"
Groove Width
0.0810"
Radius
0.0020"
Max. Bore Depth
3/4"
Finish
AlTiN
Offset
0.040"
Projection
0.0700"
Description
0.290" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth 0.0810" Tooth Width 0.070" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #14-40 - Carbide UN Thread Left Hand, AlTiN Coated