  • Mfr # QITL-290750X
  • Zoro # G511240176
/ea
Free Shipping & Returns
Size
8/1/1940
Coating
AlTiN
Centerline Offset
0.1337 in
Max. Bore Depth
3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QITL-290750X
Size
8/1/1940
Max. Bore Depth
3/4 in
Neck Dia.
0.2150 in
Length from Holder
0.853 in
Min. Bore Dia.
5/16 in
Overall Length
2 in
Shank Dia.
5/16 in
Corner Radius
0.002 in
Head Width
0.290 in
Coating
AlTiN
Centerline Offset
0.1337 in
Offset
0.040 in
Projection
0.0700 in