  • Mfr # ITL-3201250X
  • Zoro # G0986994
/ea
Free Shipping & Returns
Finish
AlTiN
Overall Length
2-1/2"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Neck Dia.
0.2400"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-3201250X
Overall Length
2-1/2"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Neck Dia.
0.2400"
Thread Size
Groove Width
0.0870"
Shank Dia.
3/8"
Min. Bore Dia.
0.3200"
Radius
0.0020"
Split Length
0.210"
Finish
AlTiN
Projection
0.0750"
Offset
0.043"
Description
0.320" Min Bore DIA x 1.250" (1-1/4) Max Bore Depth 0.0870" Tooth Width 0.075" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #10-32 - Carbide UN Thread Left Hand, AlTiN Coated