  • Mfr # QITL-3201000X
  • Zoro # G511240206
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Left Hand
Size
8/1/1940
Coating
AlTiN
Corner Radius
0.002 in
Max. Bore Depth
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QITL-3201000X
Dimensions
Size
8/1/1940
Corner Radius
0.002 in
Max. Bore Depth
1 in
Length from Holder
1.353 in
Neck Dia.
0.2400 in
Shank Dia.
3/8 in
Overall Length
2-1/2 in
Head Width
0.320 in
Min. Bore Dia.
0.3420 in
Details
Cutting Direction
Left Hand
Coating
AlTiN
Projection
0.0750 in
Offset
0.043 in
Centerline Offset
0.1325 in