  • Mfr # IT-3601000X
  • Zoro # G0985040
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Overall Length
2-1/2"
Offset
0.049"
Included Angle
60 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IT-3601000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Thread Size
11-28
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Split Length
0.210"
Groove Width
0.0980"
Radius
0.0020"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Offset
0.049"
Included Angle
60 Degrees
Projection
0.0850"
Description
0.360" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.0980" Tooth Width 0.085" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #11-28 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated