  • Mfr # IT-3601250X
  • Zoro # G0987439
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Thread Size
11-28
Projection
0.0850"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IT-3601250X
Overall Length
2-1/2"
Thread Size
Radius
0.0020"
Split Length
0.210"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Neck Dia.
0.2700"
Shank Dia.
3/8"
Groove Width
0.0980"
Finish
AlTiN
Projection
0.0850"
Offset
0.049"
Description
0.360" Min Bore DIA x 1.250" (1-1/4) Max Bore Depth 0.0980" Tooth Width 0.085" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #11-28 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated