  • Mfr # IT-4901500X
  • Zoro # G0991675
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Overall Length
3"
Groove Width
0.1390"
Offset
0.069"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IT-4901500X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3"
Groove Width
0.1390"
Split Length
0.275"
Radius
0.0020"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Shank Dia.
1/2"
Neck Dia.
0.3650"
Thread Size
8-24
Max. Bore Depth
1-1/2"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Offset
0.069"
Projection
0.1200"
Included Angle
60 Degrees
Description
0.490" Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth 0.1390" Tooth Width 0.120" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.0020" Radius #8-24 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated