  • Mfr # QMBB-015050
  • Zoro # G8120926
/ea
Key Features
Material
C2 Micrograin Carbide
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.015"
Bore Depth
.050"
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QMBB-015050
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.015"
Bore Depth
.050"
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.0060 in
Neck Dia.
0.0120"
Max. Bore Depth
0.0500 in
Min. Bore Dia.
0.0150 in
Groove Width
0.0250"
Details
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0750 in
Application
For Profiling
Item
Boring Bar
Finish
Uncoated
Cutting Application
Boring, Facing
Series
QMBB
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;On-Center Neck Design;Sharp Corner Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
1.5 Degrees
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Overhang
0.5900 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.0090 in
Boring Bar Type
Boring
Shank Material
Carbide
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.0090 in
Material - Machining
Carbide
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0090 in, Micro-Quik Tool Holder