  • Mfr # QMBB-090700X
  • Zoro # G8466866
/ea
Key Features
Material
C2 Micrograin Carbide
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.090"
Bore Depth
.700"
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QMBB-090700X
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.090"
Bore Depth
.700"
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia.
0.0700"
Min. Bore Dia.
0.0900 in
Max. Bore Depth
0.7000 in
Groove Width
0.0700"
Details
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
AlTiN Coated
Application
For Profiling
Projection
0.0200 in
Cutting Direction
Right Hand
Item
Boring Bar
Series
QMBB
Cutting Application
Boring, Facing
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;On-Center Neck Design;Sharp Corner Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
1.5 Degrees
Shank Material
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Measurement System
Fractional Inch
Overhang
1.0900 in
Offset Point
0.0550 in
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Boring Bar Type
Boring
Material - Machining
Carbide
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.0550 in, Micro-Quik Tool Holder