  • Mfr # QMBB-100700X
  • Zoro # G8382166
/ea
Key Features
Material
C2 Micrograin Carbide
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.100"
Bore Depth
.700"
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QMBB-100700X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.100"
Bore Depth
.700"
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia.
0.0750"
Max. Bore Depth
0.7000 in
Min. Bore Dia.
0.1000 in
Groove Width
0.0700"
Details
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0250 in
Application
For Profiling
Item
Boring Bar
Finish
AlTiN Coated
Side Cutting Edge Angle
1.5 Degrees
Series
QMBB
Cutting Application
Boring, Facing
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;On-Center Neck Design;Sharp Corner Profile;Split Geometry
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.0630 in
Shank Material
Carbide
Center to Cutting Tip
0.0630 in
Overhang
1.0900 in
Boring Bar Type
Boring
Material - Machining
Carbide
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.0630 in, Micro-Quik Tool Holder