  • Mfr # QDSM-20-64
  • Zoro # G8280772
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
64 mm
Shank
.438"
Style
Inch
For Use With
QDH Double-Ended Tool Holders
Type
Quick Change Square Grind
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QDSM-20-64
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
64 mm
Shank Dia.
20mm
Inside Dia.
11.11mm
Sleeve Length
64.00mm
Sleeve Dia.
20.00mm
Collar Dia.
3/4 in
Bore Dia.
11.11mm
Bore Diameter
Shank Diameter
20 mm
Inside Diameter
Collar Diameter
3/4 in
Details
Shank
.438"
Style
Inch
For Use With
QDH Double-Ended Tool Holders
Item
Boring Head Holder
Type
Quick Change Square Grind
Series
QDSM
Finish - Machining
Black Oxide
Measurement System
Metric
Finish
Black Oxide
Coolant Fed
Coolant Through
Product Type
Quick Change Holder
Shank Type
Cylindrical
Application
Twin Spindle Applications and Y-Axis Tooling Block Locations
Description
Boring Head Holder, QDSM, Overall Length 64 mm