  • Mfr # MM20/HP/80NPT
  • Zoro # G503446166
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size
20"
Connection
1.5" NPT
Flow Rate
40 GPM
Operating Pressure
1160 PSI
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MM20/HP/80NPT
Country of Origin
China
Dimensions
Size
20"
Details
Connection
1.5" NPT
Flow Rate
40 GPM
Operating Pressure
1160 PSI
Description
High Intensity Magnetic Filter
The Micromag hp80 has all the same benefits of
the standard Micromag but has been developed
to suit high pressure through spindle-coolant
applications, where the smallest particles can
damage seals, spindles and even reduce the
efficiency of the cutting tool.
Micomag hp80 can be installed anywhere in the
fluid delivery system and will ensure that even
sub-micron magnetic and para-magnetic particles
are removed before they can cause any expensive
damage.
For further information relating to the benefits
and operation of the Micromag hp80, please refer
to the suppled standard Filtration brochure.
Cleaning
Using the supplied cleaning tool, a fully contaminated
core can be cleaned in under 30 seconds. Only metallic
particles are removed from the filter and these can be
easily disposed. There are no dirty cartridges!
Installation Location
Pre or post pump, delivery line, spindle feed, or
pre membrane cartridge.
Flow Rate: 40GPM
Operating Pressure 1160 PSI
1.5” NPT Connection