  • Mfr # 140-SA-00-OO-100P
  • Zoro # G0017613
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
140
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
140-SA-00-OO-100P
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
2 1/2 in
Differential Gauge Connection Size
Gauge Nominal Dial Size
2 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Case Diameter
3 5/16 in
Bolt Circle Diameter
3.5 in
Case Depth
0.78 in
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Series
140
Process Connection Gender
Female
Application
Process Connection Location
Back
Housing Material
316 Stainless Steel
Pressure Range
0 to 100 psid
Sensor Type
Diaphragm
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Basic Gauge Case Material
Metal
Standards
ASME, CE, CSA, EN, NACE, NEMA, RoHS, SAE, UL
Rated Total Pressure
3,000 psi
Differential Pressure Range Units
psi
Includes
Instructions
Gauge Operating Temp. Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Body Material
316 Stainless Steel
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Seal Material
Buna-N
Basic Gauge Wetted Parts
Buna-N
Gauge Connection Location
Back
Differential Pressure Range Value
0 to 100
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Scale Type
Pressure
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5
Dial Material
Engineered Plastic
Diaphragm Material
Differential Pressure Range
0 to 100 psi
Socket Material
Ceramic/Stainless Steel
Case Material
Includes Mounting Hardware
No
Sensor Material
Gauge Case Material
Bezel Gasket Material
Includes Calibration Certificate
No
Process Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Non-Sparking
Movement Type
Rotary
Panel Mount Characteristics
3 L Dia Holes on E Dia Bolt Circle
Panel-Mountable
Yes
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade B
Removable Bezel
Maximum Working Static Pressure
3,000 psig
Case Shape
Round
Adjustable Set Points
Yes
Pressure Gauge Type
Repeatability
1%
Primary Scale Minor Graduations
5
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Case Construction
Glass Reinforced
Movement Material
Ambient Operating Temperature Range
Includes Vent Plug
Hazardous Location Rating
Not Rated
Blowout Safety Back
Dial Color
White
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psid
Pressure Scale Minor Graduations
NEMA Enclosure Rating
4X
Number of Switches
0
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
100 psid
IP Rating
IP65
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Working Static Pressure - Maximum
3,000 psig
Product Type
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Scale Type, Pressure Range 0 to 100 PSID, Pressure Range Minor Div 5.0 PSID, Rated Total Pressure 3000 PSIG, Full Scale Accuracy +/-3-2-3 %, Connection Size NPT 1/4 In FNPT In, Dial Size 2-1/2 In In, 316 Stainless Steel Body Material, Plastic Dial Material, Buna N Diaphragm Material, Buna N Seal Material, Includes Instructions, Warranty Length 5 Year, Ambient Operating Range -40 to 200 F