  • Mfr # 140-SC-00-OO-100P
  • Zoro # G0017717
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
140
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
140-SC-00-OO-100P
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
4 1/2 in
Gauge Nominal Dial Size
4 1/2 in
Differential Gauge Connection Size
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Bolt Circle Diameter
5.63 in
Case Depth
1.18 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Case Diameter
6 1/4 in
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Series
140
Process Connection Gender
Female
Application
Process Connection Location
Back
Housing Material
316 Stainless Steel
Pressure Range
0 to 100 psid
Sensor Type
Diaphragm
Gauge Connection Location
Back
Seal Material
Buna-N
Body Material
316 Stainless Steel
Standards
ASME, CE, CSA, EN, NACE, NEMA, RoHS, SAE, UL
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Diaphragm Material
Buna-N
Rated Total Pressure
3,000 psi
Basic Gauge Wetted Parts
Includes
Instructions
Basic Gauge Case Material
Metal
Gauge Operating Temp. Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Differential Pressure Range
0 to 100 psi
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5
Differential Pressure Range Value
0 to 100
Scale Type
Pressure
Differential Pressure Range Units
psi
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Dial Material
Engineered Plastic
Case Material
Socket Material
Ceramic/Stainless Steel
Dial Color
White
Pressure Gauge Type
Bezel Gasket Material
Non-Sparking
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Primary Scale Minor Graduations
5
Includes Mounting Hardware
No
Case Construction
Glass Reinforced
Maximum Working Static Pressure
3,000 psig
Sensor Material
Panel-Mountable
Yes
Includes Vent Plug
Process Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Adjustable Set Points
Yes
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Ambient Operating Temperature Range
Gauge Case Material
Blowout Safety Back
Panel Mount Characteristics
3 L Dia Holes on E Dia Bolt Circle
Case Shape
Round
Repeatability
1%
Includes Calibration Certificate
Removable Bezel
Movement Type
Rotary
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade B
Movement Material
IP Rating
IP65
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Number of Switches
0
Pressure Scale Minor Graduations
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measurement - Minimum
0 psid
Pressure Measurement - Maximum
100 psid
Product Type
Working Static Pressure - Maximum
3,000 psig
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Scale Type, Pressure Range 0 to 100 PSID, Pressure Range Minor Div 5.0 PSID, Rated Total Pressure 3000 PSIG, Full Scale Accuracy +/-3-2-3 %, Connection Size NPT 1/4 In FNPT In, Dial Size 4-1/2 In In, 316 Stainless Steel Body Material, Plastic Dial Material, Buna N Diaphragm Material, Buna N Seal Material, Includes Instructions, Warranty Length 5 Year, Ambient Operating Range -40 to 200 F