  • Mfr # 120-AA-00-OO-20P
  • Zoro # G0017866
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
120
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
120-AA-00-OO-20P
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
2 1/2 in
Differential Gauge Connection Size
Gauge Nominal Dial Size
2 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Case Diameter
3 in
Case Depth
0.75 in
Bolt Circle Diameter
3.5 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Series
120
Process Connection Gender
Female
Application
Hydraulics, Filtration Monitoring, Pressure Detection, Pumps, Refrigeration, Valves
Process Connection Location
Back
Housing Material
Aluminum
Pressure Range
0 to 20 psid
Sensor Type
Piston
Rated Total Pressure
3,000 psi
Differential Pressure Range Units
psi
Standards
CSA, UL
Includes
Instructions
Seal Material
Buna-N
Gauge Operating Temp. Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Piston Material
Stainless Steel
Scale Type
Pressure
Basic Gauge Wetted Parts
Stainless Steel / Buna-N
Gauge Primary Range Smallest Graduation
1
Differential Pressure Range Value
0 to 20
Basic Gauge Case Material
Metal
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Body Material
Aluminum
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Gauge Connection Location
Back
Dial Material
Engineered Plastic
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Differential Pressure Range
0 to 20 psi
Socket Material
Ceramic/Stainless Steel
Case Material
Plastic
Dial Color
White
Primary Scale Minor Graduations
1
Includes Vent Plug
No
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Panel-Mountable
Yes
Repeatability
1%
Bezel Gasket Material
Buna-N
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Pressure Gauge Type
Lens Material
Acrylic
Sensor Material
Includes Mounting Hardware
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Non-Sparking
Blowout Safety Back
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade B
Movement Material
Stainless Steel
Maximum Working Static Pressure
3,000 psig
Case Shape
Round
Includes Calibration Certificate
Removable Bezel
Case Construction
Glass Reinforced
Process Temperature Range
Panel Mount Characteristics
3 L Dia Holes on E Dia Bolt Circle
Gauge Case Material
Plastic
Adjustable Set Points
Yes
NEMA Enclosure Rating
4X
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
IP Rating
IP65
Pressure Scale Minor Graduations
Number of Switches
0
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
20 psid
Pressure Measurement - Minimum
0 psid
Product Type
Working Static Pressure - Maximum
3,000 psig
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Scale Type, Pressure Range 0 to 20 PSID, Pressure Range Minor Div 1.0 PSID, Rated Total Pressure 6000 PSIG, Full Scale Accuracy +/-3-2-3 %, Connection Size NPT 1/4 In FNPT In, Dial Size 2-1/2 In In, Aluminum Body Material, Plastic Dial Material, Stainless Steel Piston Material, Includes Instructions, Warranty Length 5 Year, Ambient Operating Range -40 to 200 F