  • Mfr # YB12A-AGEL80
  • Zoro # G900516424
/ea
Key Features
Chemistry
GEL
Width
5.24 in
Depth
3.15 in
Height
6.10 in
Weight
8.32 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
YB12A-AGEL80
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
5.24 in
Depth
3.15 in
Height
6.10 in
Details
Chemistry
GEL
Weight
8.32 lbs
Amperage
12 AH
Voltage
12 V
Terminal
Nut and Bolt
Item
Sealed Lead Acid Battery
Description
YB12A-A GEL is a 12 Volt 12AH 165 Cold Cranking Amps (CCA) GEL (Maintenance Free) Battery. The YB12A-A GEL is a 12V 12AH GEL (Maintenance Free) battery. Requires no addition of water during the life of the battery. The Mighty Max YB12A-A GEL is a TRUE DEEP CYCLE battery that can be mounted in any position, requires no maintenance. When a Gel Cell battery is charged, no hazardous fumes escape the battery case, gases are processed within the battery itself. Factory activated GEL battery. Maintenance free. No acid pack needed. Advanced design works right out of the box and requires no maintenance yet offers the option to prolong the standard life by adding extra electrolytes. True deep cycle battery that can be mounted in any position, Resists shocks and vibration. Long lasting high performance in high and low temperatures. Environment friendly, leaving no pollution to the environment while charging and discharging. Zero fumes or chemicals escape the battery casing. All chemical reactions are done within the battery itself.Common uses for the YB12A-A GEL: ATVs, Motorcycles, Personal Watercraft, Jet Ski's, Snowmobiles and more. Polarity: Negative on left, Positive on right. Listing is for the Battery and Screws only. No wire harness or mounting accessories included. Nut and Bolt Terminal.