  • Mfr # YT12B-4GEL18
  • Zoro # G600518254
/ea
Key Features
Chemistry
GEL
Width
6.00 in
Depth
2.75 in
Height
5.25 in
Weight
10.14 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
YT12B-4GEL18
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
6.00 in
Depth
2.75 in
Height
5.25 in
Details
Chemistry
GEL
Weight
10.14 lbs
Amperage
10 AH
Voltage
12 V
Terminal
Nut and Bolt
Item
Sealed Lead Acid Battery
Description
YT12B-4 GEL is a 12V 10AH 125 Cold Cranking Amps (CCA) GEL (Maintenance Free) Battery. Requires no addition of water during the life of the battery. The Mighty Max YT12B-4 GEL is a TRUE DEEP CYCLE battery that can be mounted in any position, requires no maintenance. When a Gel Cell battery is charged, no hazardous fumes escape the battery case, gases are processed within the battery itself. Factory activated GEL battery. Maintenance free. No acid pack needed. Advanced design works right out of the box and requires no maintenance yet offers the option to prolong the standard life by adding extra electrolytes. True deep cycle battery that can be mounted in any position, Resists shocks and vibration. Long lasting high performance in high and low temperatures. Environment friendly, leaving no pollution to the environment while charging and discharging. Zero fumes or chemicals escape the battery casing. All chemical reactions are done within the battery itself. Polarity: Positive on left, Negative on right. Listing is for the Battery and Screws only. No wire harness or mounting accessories included. Nut and Bolt Terminal.