  • Mfr # YTX12-BS398
  • Zoro # G400515354
Chemistry
SLA, AGM
Width
5.90 in
Depth
3.34 in
Height
5.11 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
YTX12-BS398
Width
5.90 in
Depth
3.34 in
Height
5.11 in
Details
Chemistry
SLA, AGM
Voltage
12 V
Description
YTX12-BS is a 12V 10AH 180 Cold Cranking Amps (CCA) Sealed Lead Acid (SLA) Battery. This YTX12-BS is a sealed lead-acid (SLA) absorbed glass mat (AGM) rechargeable battery. AGM and GEL batteries are lead-acid and of the same battery chemistry. This battery comes already charged, sealed, maintenance free, and ready to install. SLA / AGM spill proof battery has a characteristic of high discharge rate, wide operating temperatures, long service life and deep discharge recover. Rechargeable battery that can be mounted in any position, resists shocks and vibration. Long lasting high performance in high and low temperatures. Premium quality absorbed glass mat technology (AGM) is ideal for ATVs, Motorcycles, Personal Watercraft, Jet Ski's, Snowmobiles and more. Dimensions: 5.90 inches x 3.34 inches x 5.11 inches. Polarity: Positive on left, Negative on right. Listing is for the Battery and Screws only. No wire harness or mounting accessories included. Nut and Bolt Terminal.