  • Mfr # YTX12-BSGEL308
  • Zoro # G000509807
Chemistry
GEL
Width
5.90 in
Depth
3.34 in
Height
5.11 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
YTX12-BSGEL308
Width
5.90 in
Depth
3.34 in
Height
5.11 in
Details
Chemistry
GEL
Voltage
12 V
Description
YTX12-BS GEL is a 12V 10AH 180 Cold Cranking Amps (CCA) GEL (Maintenance Free) Battery. Requires no addition of water during the life of the battery. The Mighty Max YTX12-BS GEL is a TRUE DEEP CYCLE battery that can be mounted in any position, requires no maintenance. Factory activated GEL battery. Maintenance free. No acid pack needed. Advanced design works right out of the box and requires no maintenance yet offers the option to prolong the standard life by adding extra electrolytes. True deep cycle battery that can be mounted in any position, Resists shocks and vibration. Long lasting high performance in high and low temperatures. Environment friendly, leaving no pollution to the environment while charging and discharging. Zero fumes or chemicals escape the battery casing. All chemical reactions are done within the battery itself. Common uses for the YTX12-BS GEL: ATVs, Motorcycles, Personal Watercraft, Jet Ski's, Snowmobiles and more. Polarity: Positive on left, Negative on right. Listing is for the Battery and Screws only. No wire harness or mounting accessories included. Nut and Bolt Terminal