  • Zoro # G1805819
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
18 V
Includes
(2) REDLITHIUM CP2.0 Battery Packs, 6T Kearney Crimping Jaw, Multi-Voltage Charger, Utility Bag
Crimping Force
6 ton
Tool Weight
17.47 lb
Corded/Cordless
Cordless
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2678-22K
Zoro #
G1805819
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
14 in
Overall Height
5.4 in
Manufacturer Warranty Length
3 yr Battery, 5 yr Tool
Minimum Compatible Wire/Cable Diameter
8 AWG
Maximum Compatible Wire/Cable Diameter
600 kcmil
Details
Item
Cordless Crimping Tool Kit
Voltage
18 V
Includes
Crimping Force
6 ton
Tool Weight
17.47 lb
Corded/Cordless
Cordless
Approximate Cycle Time
3.0 sec
Capacity Aluminum Lug - Crimper
8 AWG to 350 kcmil
Corded/Banded
Handle Type
Inline
Battery Capacity
2 Ah
Crimping Die Series
W Style
Series
M18â„¢
Rotating Angle (Deg.)
350
Features
Max. Crimping Force - Crimper
Head Style - Crimper
Scissor
Includes - Cordless Crimper
Capacity Copper Lug - Crimper
8 AWG to 600 kcmil
Primary Application - Crimping
Electrical Wire and Cable Crimping
Battery Type
Li-Ion
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Auto-Cycle
Yes
Battery Included / Bare Tool
(2) 2.0Ah Batteries + Kearney Jaw & Case Bundle
Options Included
Jaw Capacity
0.38 in
Crimp Head Type
Die
Includes Dies
Yes
Includes Batteries
Head Rotation
340 Degrees
Includes Charger
Number of Batteries Included
2
Cycle Time
2.9 sec
UL 486A-B Connection Capability
Milwaukee
Wireless Technology
ONE-KEY
Compatible Battery Manufacturer Part Number
Compatible Wire/Cable Type
ACSR, Ground Rod, Non-EHS Guy Wire
Power Source
Tool Series
FORCE LOGIC
Wireless Tool Tracking
Included Battery Part Number
38D765
Crimping Capacities
8 AWG to 350 kcmil Aluminum Lug
Number of Dies Included
0
Maximum Aluminum Lug Crimping Capacity
350 kcmil
Battery Model Number
Minimum Copper Lug Crimping Capacity
8 AWG
Compatible Die Type
Kearney
Minimum Aluminum Lug Crimping Capacity
8 AWG
Maximum Copper Lug Crimping Capacity
600 kcmil
Charger Model Number
23Y581
Battery Platform
M18
Compatible Charger Manufacturer Part Number
Head Style
Scissor
Included Charger Part Number
23Y581
Cordless Tool Kit Contents
(2) Batteries, Bare Tool, Charger
Description
Cordless Crimping Tool Kit, Battery Platform M18, Maximum Copper Lug Crimping Capacity 600 kcmil, Minimum Copper Lug Crimping Capacity 8 AWG, Maximum Aluminum Lug Crimping Capacity 350 kcmil, Minimum Aluminum Lug Crimping Capacity 8 AWG, Crimping Force 6 ton, Compatible Die Type Kearney, Head Style Scissor, Number of Dies Included 0, Die Sizes included Not Applicable, Handle Type Inline, Cordless Tool Kit Contents (2) Batteries, Bare Tool, Charger, Battery Capacity 2 Ah, Includes Batteries Yes