  • Zoro # G615507908
/ea
Key Features
Material
Elastomer
Color
Black
Load Downward Compression - Maximum
1,050 lb
Outside Diameter
2.67 in
Inside Diameter
0.22 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GBR-655
Zoro #
G615507908
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Diameter
2.67 in
Inside Diameter
0.22 in
Overall Length
2 1/5 in
Mounting Hole Diameter
11/50 in
Mounting Hole B Diameter
19/50 in
Compressed Length
0.74 in
Details
Item
Bumper
Material
Elastomer
Color
Black
1,050 lb
Operating Temperature - Maximum
120 Degrees F
Load Capacity
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Bumper Type
Radial Bumper
Durometer
55
Energy Capacity
550 in-lbs