  • Zoro # G315508014
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Elastomer
Color
Black
Base Diameter
2.71 in
Overall Length
2 24/25 in
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Not Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GBA-115s
Zoro #
G315508014
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Base Diameter
2.71 in
Overall Length
2 24/25 in
Mounting Hole Diameter
4/5 in
Compressed Length
1.55 in
Outside Diameter
2.9 in
Inside Diameter
0.8 in
Details
Item
Bumper
Material
Elastomer
Color
Black
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Not Included
Load Downward Compression - Maximum
3,500 lb
Bumper Type
Axial Bumper
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Durometer
40
Operating Temperature - Maximum
120 Degrees F
Load Capacity
3500 lb
Energy Capacity
2,500 in-lbs