  • Zoro # G615508073
/ea
Key Features
Material
Elastomer
Color
Black
Durometer
40
Load Downward Compression - Maximum
900 lb
Inside Diameter
0.54 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GBA-107s
Zoro #
G615508073
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Diameter
0.54 in
Mounting Hole Diameter
27/50 in
Compressed Length
0.88 in
Base Diameter
1.58 in
Outside Diameter
1.66 in
Overall Length
1 3/4 in
Details
Item
Bumper
Material
Elastomer
Color
Black
Durometer
40
900 lb
Load Capacity
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
120 Degrees F
Bumper Type
Axial Bumper
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Not Included
Energy Capacity
550 in-lbs