  • Zoro # G812125141
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Plastic/Rubber
Rated Life
20,000 hr
Shatter-Resistant
Yes
Bulb Start Type
Instant-on
Watts
11W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
802317
Zoro #
G812125141
Details
Material
Plastic/Rubber
Rated Life
20,000 hr
Shatter-Resistant
Yes
Bulb Start Type
Instant-on
Watts
11W
Color
Red & Blue Spectrum
Bulb Shape
A19
Rough Service
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
For Use With
Growing Herbs, Flowers, Houseplants, Fruits, Vegetables Indoors
Light Technology
LED
Application
Kitchen Garden, Home Growing, Small Footprint Living, Indoor Herb Garden, Houseplants, Desk Plants
Bulb Operating Temp. Range
-20 to 60°C
Features
Stylish, Versatile & Flexible Corded Fixture, Water Resistant, Long Lifespan, LED Technology
Bulb Minimum Starting Temperature
-20°C
Includes
String Light Fixture (2); LED Light Bulb (2); Timer (1)
Voltage
120V