  • Zoro # G012125163
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Plastic/Rubber
Light Technology
LED
Bulb Shape
A19
Shatter-Resistant
Yes
Bulb Start Type
Instant-on
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
802307
Zoro #
G012125163
UPC #
Country of Origin
China
Details
Material
Plastic/Rubber
Light Technology
LED
Bulb Shape
A19
Shatter-Resistant
Yes
Bulb Start Type
Instant-on
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Application
Kitchen Garden, Home Growing, Small Footprint Living, Indoor Herb Garden, Houseplants, Desk Plants
Bulb Minimum Starting Temperature
-20°C
For Use With
Fruiting & Flowering, Growing Herbs, Flowers, Houseplants, Fruits, Vegetables Indoors
Watts
9W
Rated Life
20,000 hr
Voltage
120V
Color
Red Spectrum
Includes
String Light Fixture (2); LED Light Bulb (2); Timer (1)
Rough Service
Features
Stylish, Versatile & Flexible Corded Fixture, Water Resistant, Long Lifespan, LED Technology
Bulb Operating Temp. Range
-20 to 60°C